Jakou velikost zvolit

 Správně změřit rostoucí nožku a najít odpovídající velikost je základ. Jde to jednoduše a rychle i v domacích podmínkách -
nejpohodlnější možností je pořízení měřidla, ale stačí i papír a pravítko:

 

Změřte délku a šířku nohou

- na podlahu těsně ke zdi (pokud máte u zdi lišty, tak třeba ke schodu, k vaně) položte papír, upevněte jej izolepou. Můžete zkusit měřit i např. v krabici: pokud nohu umístíte do rohu, můžete změřit zároveň délku i šířku.
- položte nohu dítěte na papír, pata je opřená o zeď, dítě musí stát na obou nohou, zatěžovat je, pozor na krčení prstů. Lepší je měřit bez ponožek, lépe tak na prsty vidíte.

IMG_9020_1

- na papíře udělejte značku na místě, kde končí nejdelší prstík. Označte i střed paty, viz níže (odečítání naměřených mír).
- změřte délku - dětské boty vybíráme podle delšího, resp. širšího chodidla

K naměřené velikosti vždy přidejte nadměrek 1,2 až 1,5 cm, aby měla dítěti noha kam růst a měla při chůzi dostatek místa. Pro začínajícího chodce je ideální nadměrek 1 cm.

IMG_9022

 

Stejný postup opakujte pro změření šířky chodidla: nohu přiražte malíkovou stranou a označte nejširší místo.

 IMG_9021

Bota by neměla být užší než noha, ale nadměrek do šířky není nutný větší než 1,5 až 2,5 mm na každé straně, jako rezerva pro růst.
I u nadměrku do šířky je nutné brát v potaz, jaké ponožky bude dítě nosit - teplá zimní ponožka přidá na šířce nohy pár milimetrů.

 

Vyberte odpovídající velikost podle tabulek u jednotlivých značek/modelů

Velikostní tabulky výrobců často neodpovídají skutečným rozměrům bot. Všechny vnitřní délky a šířky jsou proto přeměřeny a tabulky adekvátně upraveny. Věk i EU velikosti uvedené u jednotlivých variant jsou pouze orientační. 

 

Jak měřím boty

Vnitřní délka je přeměřena měřidlem Plus12, které se vkládá do narovnané a maximálně otevřené boty, délka se pak měří od středu paty k nejdelšímu místu boty (u barefoot boty je toto místo - tedy vrchol špičky - nad palcem nohy); resp. k místu, kde je botě palec nohy (u kompromisních bot je vrchol boty více ke středu špičky). 

Jak je měřidlo umístěno v botě:

IMG_2099     IMG_2097    IMG_2098

 

Vnitřní šířka se měří digitálním měřidlem Clevermess, které měří maximální rozpětí svršku v nejširší části boty a svršek při měření mírně roztáhne. Měřidlo se zasune do maximálně rozevřené boty a přeměří vnitřní šířku zhruba v oblasti, kde se zohýbají prsty. Měřidlo je při měření v botě rovně, podélně s osou boty.

Jak je měřidlo umístěno v botě:

IMG_2100    IMG_2101    IMG_2102

 

Stejně jako noha nestojí celou svojí šířkou na stélce, i měřidlo měří šířku pár milimetrů nad stélkou.

 

S ohledem na to, jak jsou měřeny boty, doporučuji i odečíst načrtnuté míry nohou (přeměřené podle návodu výše): délku našikmo od středu paty k palci, šířku jako spojnici nejširšího místa nohy a protějšího okraje papíru:

                                               délka                                                                                                 šířka

IMG_2104    IMG_2103 

 

 

Pokud je to možné, je ve velikostní tabulce u jednotlivých produktů uvedena i délka a šířka stélky.

Délka/šířka otisku nohy pak lze porovnat s rozměry stélky, skutečná délka a šířka přeměřená způsobem výše se poté porovnává s reálnou délkou a šířkou boty.

 

Více o správné velikosti bot a měření nohou si můžete přečíst v článku na blogu V pavučině